Profesionálny webhosting, kvalitný hosting a rýchla registrácia domén.

Výhodný partnerský program s až 40% províziou navždy.

Čo je to internetová doména?

Internetová doména (doménové meno) je základom Vašej identity na internete, je to Vaša virtuálna adresa a online značka. Vaši návštevníci a zákazníci si budú toto meno pamätať a používať ho, ak si budú chcieť pozrieť Vašu stránku. Každá zaregistrovaná doména je jedinečná a má len jedného vlastníka. Žiadne dva subjekty nemôžu súčasne vlastniť rovnakú doménu (webovú adresu).

Doména (napríklad 1hosting.sk) je časťou internetovej adresy (napríklad http://www.1hosting.sk), ktorá smeruje do konkrétneho adresára na danom serveri, kde sú uložené dáta (napríklad web stránka). Táto web stránka sa zobrazí po napísaní adresy do horného riadku internetového prehliadača. Z technickej stránky je teda internetová doména adresný pojem, ktorý určuje počítač - server, na ktorom sa nachádza web stránka, emaily a ďalšie údaje spojené s doménou.

Jedným z dôvodov, prečo boli domény vyvtorené, je poskytnutie ľahko rozpoznateľnhého a zapamätateľného spôsobu indetifikácie a lokalizácie na internete. Internetový prehliadač nájde server s doménou pomocou Internet Protokolu (IP), kde IP adresa je číslo na lokalizáciu počítača na internete. Pre človeka je ťažké zapamätať si takéto číslo, a preto boli vyvinuté domény, aby sa teda na identifikáciu internetovej adresy mohli používať ľahko zapamätateľné slová alebo frázy. Každej doméne teda prislúcha jedna IP adresa. Na jednom serveri sa môže nachádať viacej domén, čiže môžu mať rovnakú IP adresu (rovnakú ako má server).

Počet domén, ktoré môže mať zaregistrovaný jeden subjekt, resp. jedna osoba, nie je obmedzený. Pred skončením obdobia platnosti internetovej domény má jej vlastník prednostné právo predĺžiť registráciu na ďalšie obdobie, ktoré je minimálne jeden rok. Ak tak vlastník neurobí, doména bude uvoľnená a môže byť registrovaná iným subjektom. Približne 1 mesiac pred ukončením obdobia platnosti je vlastník domény na túto skutočnosť upozornený emailom.